1. Opis sytuacji przed realizacją projektu:
Przedmiotowe obiekty projektu, to dawne budynki Wojskowej Komendy Uzupełnień, jednostki wojskowej położonej w rejonie ul. Roosevelta i ul. Reymonta w Zabrzu.
2. Opis projektu:
Obiekty kompleksu powojskowego przeznaczono na potrzeby kampusu Politechniki Śląskiej. Celem adaptacji pomieszczeń do nowej edukacyjno- dydaktycznej funkcji, zaprojektowano przebudowę i remont budynków. Realizacja projektu była współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO województwa śląskiego 2007-2013. Projekt realizowany był z priorytetu VIII - Infrastruktura edukacyjna, działanie: 1-Infrastruktura szkolnictwa wyższego. Projekt został uwzględniony w Lokalnym Programie Rewitalizacji Obszarów Miejskich Miasta Zabrze na lata 2007-2015.
W wyniku prac rewitalizacyjnych, dostosowano obiekty do nowych standardów użytkowych, w tym ewakuacyjnych, wymagań energooszczędności i potrzeb osób niepełnosprawnych. Wymieniono instalacje: sanitarną, deszczową, wentylacji, elektryczną oraz sieci teletechnicznej i komputerowej.
Od południa dobudowano dodatkowo przeszkloną galerię komunikacyjną z klatką ewakuacyjną, a w poziomie parteru na osi galerii łącznik pomiędzy budynkami kompleksu. Od północy, ze względu na uciążliwe sąsiedztwo ulicy Roosevelta zamontowano szklaną ścianę osłonową, stanowiącą oddzielenie akustyczne od ulicy. Obecnie w budynkach znajdują się nowoczesne pomieszczenia seminaryjne, laboratoria komputerowe i nowe zaplecze sanitarno-gospodarcze. Zrealizowany projekt, to także zagospodarowanie terenu
w otoczeniu budynków- powstały drogi wewnętrzne, chodniki i parking. Rozbudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku byłej WKU w Zabrzu na potrzeby Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Zabrzu w kategorii zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej zdobyła wyróżnienie Marszałka w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2012.
3. Działania społeczne związane z projektem
Realizacja projektu przyczyniła się do poprawy dostępności edukacji na poziomie uczelni wyższych w układzie lokalnym i regionalnym, a także do wzrostu i rozwoju dydaktyki
w Zabrzu. Przedsięwzięcie uwzględniło nie tylko spełnienie norm unijnych i krajowych,
ale także osiągnięcie efektów ekologicznych i społecznych. Przekształcony obszar służy różnym grupom społecznym, w tym także starszym osobom, które w obiektach mogą uczestniczyć w zorganizowanych wykładach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Obecnie powojskowe niegdyś nieatrakcyjne gospodarczo tereny, dzięki ukierunkowaniu rewitalizacji na zmianę użytkowania, stanowią ważny element rozwoju lokalnego.
|