1. Opis sytuacji przed realizacją projektu:
Budynek Teatru Nowego to dawne kasyno Huty Donnersmarcka. Teatr Nowy w Zabrzu został założony w 1959 roku. Od początku istnienia odgrywał znaczącą funkcję kulturotwórczą i edukacyjną. W zabrzańskim Teatrze Nowym pracowało (lub z nim współpracowało) wielu najlepszych aktorów scen śląskich, uhonorowanych Złotymi
i Srebrnymi Maskami - regionalną nagrodą przyznawaną najwybitniejszym twórcom teatralnym. Byli wśród nich m.in.: Hanna Boratyńska (1975 i 1976 - Srebrna Maska), Wincenty Grabarczyk (1980, 1995 - Złota Maska), Mieczysław Całka (1987 - Złota Maska), Andrzej Lipski (1988, 1991, 1995, - Złota Maska), Wojciech Leśniak (1988 – Złota Maska), Zbigniew Stryj (1998 - Złota Maska) .
Z upływem czasu i użytkowaniem warunki techniczne świadczonych usług wymagały modernizacji i adaptacji do nowych standardów i potrzeb lokalnej społeczności.
2. Opis projektu:
W zabytkowym obiekcie Teatru Nowego im. Gustawa Morcinka przy placu Teatralnym 1
w ramach obszaru rewitalizacji tzw. „Kwartału Sztuki” LPROM Miasta Zabrze zrealizowano projekt przebudowy sceny i widowni. W ramach projektu przeprowadzono prace remontowo-budowlane oraz konserwatorskie.
Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013 i realizowany w zakresie Priorytetu IV Kultura Działanie 4.1 Infrastruktura kultury.
3. Działania społeczne związane z projektem:
Realizacja projektu przyczyniła się do uatrakcyjnienia oferty kulturalnej Teatru Nowego oraz zwiększenia ilości organizowanych spektakli i imprez kulturalnych. Polepszone bezpieczeństwo użytkowania i nowe warunki techniczne wraz z dostosowaniem obiektu
do potrzeb osób niepełnosprawnych stworzyły nowe możliwości do świadczenia usług
i powiększenia liczby uczestników o grono nowych osób. Liczba osób korzystających
ze zmodernizowanej bazy kulturalnej, to ponad 33 tys. osób.
Teatr do dnia dzisiejszego przygotował ponad 220 premier, w tym premiery autorów śląskich (m.in. Albina Siekierskiego, Stanisława Bieniasza, Stanisława Piskora). Były wśród nich prawdziwe " hity frekwencyjne", które osiągały, przy pełnej widowni, rekordowe liczby przedstawień: "Na szkle malowane", "Dziś do ciebie przyjść nie mogę", "Wesele na Górnym Śląsku" i inne.
Istotnym wydarzeniem w corocznym repertuarze jest organizowany od 2000 r. Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”.
Dzięki dostosowaniu do nowych standardów lokalna społeczność i z poza regionu może skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, w tym spektakli konkursowych prezentowanych przez najlepsze zespoły teatralne. Społeczności regionu śląskiego (i nie tylko) przybliża się najciekawsze realizacje zarówno polskich jak i zagranicznych twórców. Realizacje
te spełniają postulat tzw. "lustra rzeczywistości" czyli ukazują człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, społecznym i politycznym.
Społeczność lokalna bardzo często może odczuć kulturotwórczą rolę zabrzańskiego teatru. Pracownicy teatru angażują się w wiele organizowanych inicjatyw w mieście, współuczestniczą w happeningach organizowanych przez Miasto Zabrze i Miejski Ośrodek Kultury, w tym np. w ” Kwartale Sztuki „ podczas wydarzenia „Zabrze dla Przyszłości!”
i tematu: ” Jakość życia w mieście, a odpowiedzialność w aspekcie krajobrazu i dziedzictwa kulturowego. Rewitalizacja przestrzeni miasta w latach 2007-2013r.” W ramach swojej wieloletniej działalności Teatr m.in. współpracuje z młodzieżą - udostępniając przestrzeń teatralną i udzielając wsparcia instruktorom zespołów młodzieżowych. W tym zakresie zaplanowano dyskusje panelowe poświęcone współczesnej dramaturgii, czytanie tekstów wraz z możliwością odtwarzania treści na deskach Teatru Nowego.
Wspólna aktywność środowisk na rzecz kultury i edukacji, to także dobry przykład społecznej rewitalizacji- podejmowania działań społecznych na rzecz priorytetów interwencji LPROM Miasta Zabrze.
|