Opis sytuacji przed realizacją projektu:
Obszar Rynku wraz z dobiegającymi do niego ulicami objęty jest ochroną konserwatorską i wpisany do rejestru zabytków. Otoczony jest budynkami w zwartej zabudowie, w większości o konstrukcji murowanej z cegły. Budynki te wykazywały znaczny stopień zużycia i były w stanie technicznym wymagającym remontu i modernizacji. W otaczającej Rynek zabudowie obrzeżnej zlokalizowane są placówki handlowe, sam obszar Rynku jest silnie uzbrojony, szczególne zagęszczenie sieci występuje wzdłuż zabudowy. Przez Rynek przebiegały lokalne ciągi uliczne, przy czym w obrębie placu nawierzchnie istniejących ulic i ich skrzyżowania były zdeformowane, a chodniki wykonane z płytek betonowych o różnych gabarytach były popękane i również zdeformowane. Nawierzchnie dróg otaczających Rynek wykonane były z kostki granitowej częściowo przykrytej asfaltobetonem. W wyniku prac archeologicznych prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego w obrębie płyty Rynku odkryte zostały mury renesansowych piwnic, które ze względu na znaczenie naukowe oraz wartość dla dziedzictwa kulturowego zostały zabezpieczone.
Opis Projektu:
Rewitalizacja Rynku obejmowała zarówno obszar płyty ograniczony istniejącą zabudową, jak i otaczające Rynek budynki. Miejsce to wymagało, by każdy nowy element pojawiający się w przestrzeni publicznej, był głęboko osadzony w kontekście posiadanej zabudowy i historycznego układu. Celem projektu było stworzenie takiej przestrzeni publicznej, która odpowiadając na wyzwania stawiane przez kontekst miejsca, byłaby równocześnie odpowiedzią na współczesne potrzeby mieszkańców Bytomia. W chwili obecnej jest to nowoczesny plac miejski, dający mieszkańcom przestrzeń, która poprzez swoje ukształtowanie sprzyja różnorodnym aktywnościom czy niewielkim wydarzeniom kulturalnym. Jest miejscem relaksu, odpoczynku dla mieszkańców, ale i dla turystów zwiedzających Bytom. W trakcie przebudowy płyty Rynku zachowany został ortogonalny podział placu na strefę funkcjonalną, strefę komercyjną łączącą w sobie elementy handlowo-usługowe oraz pas środkowy, najbardziej statyczną cześć placu podkreśloną systemem oświetleń. Za najważniejszą wytyczną projektową przyjęto uzyskanie odczucia jednoprzestrzenności podczas przebywania w obrębie Rynku pomimo jego trójpodziału funkcjonalnego. W ramach projektu wykonano kompleksową przebudowę sieci mediów przebiegających przez Rynek, a także przebudowę nawierzchni ciągów pieszo-jezdnych wokół płyty. W środkowej części płyty Rynku wykonano fontannę ze zmiennymi kompozycjami figur wodnych oraz zadbano o oświetlenie przestrzeni zapewniając oświetlenie podstawowe, oświetlenie fontanny, drzew oraz oświetlenie punktowe płyty. Wyeksponowana została średniowieczna studnia, odkryta w części wschodniej płyty oraz ukazano zarysy pierwotnego Rynku i ratusza na nawierzchni płyty, a także wykonano tablicę pamiątkową. W dwóch zespołach posadzono drzewa - w części południowo-zachodniej platany klonolistne, a w części południowo-wschodniej klony pospolite. Przeprowadzono gruntowną modernizację budynków otaczających Rynek. Wykonano kompleksowe prace elewacyjne oraz konstrukcyjne, w tym usuwanie szkód górniczych, a także kompleksowe prace dekarsko-blacharskie i instalacyjne oraz docieplenie fragmentów budynków. Nie tylko unowocześniono istniejącą infrastrukturę, ale także zaadaptowano część poddaszy na atrakcyjne powierzchnie użytkowe. Większość prac była prowadzona w uzgodnieniu ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Działania społeczne związane z projektem:
Rynek w Bytomiu jest unikalnym przykładem zabudowy miejskiej i reprezentuje myśl urbanistyczną rozwijaną w Europie do początków XX w. Celem projektu było zachowanie historycznej wartości miejsca przy jednoczesnym przystosowaniu go do funkcji współczesnej. Stworzono przestrzeń przyjazną użytkownikom, będącą miejscem relaksu i spotkań mieszkańców, a jednocześnie, dzięki powstaniu w zmodernizowanej przestrzeni lokali użytkowych i gastronomicznych, stworzone zostały nowe miejsca pracy.
|