Zasadniczym celem tego projektu było ożywienie gospodarcze i społeczne miasta poprzez nadanie obiektom i terenom zdegradowanym nowych funkcji społeczno- gospodarczych. Aby zapewnić możliwość i skuteczność tych przemian konieczne było m.in. zapewnienie odpowiednio przygotowanej bazy edukacyjnej z ofertą dostosowaną do potrzeb rynku pracy.
Stworzenie warunków do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i do zwiększania liczby absolwentów posiadających wyższe wykształcenie jest jednym z czynników , które w sposób znaczący przyczyniają się do prawidłowego przebiegu procesu restrukturyzacji i rozwoju aglomeracji katowickiej .
W ramach prac adaptacyjnych przeprowadzony został niezbędny remont obiektu, który pozwolił na stworzenie odpowiednich wymagań lokalowych, a zakup niezbędnego sprzętu umożliwił prowadzenie zajęć dydaktycznych. W ramach projektu powstały:
-1 aula
- 4 sale wykładowe — (audytoryjne) — mające pomieścić ok. 80 osób
-12 sal ćwiczeniowo-seminaryjnych — mające pomieścić ok. 30 osób
-2 pracownie informatyczne — minimum 15 stanowiskowe
-2 moduły laboratoryjne — 15 stołów laboratoryjnych
-biblioteka i czytelnia
-dziekanat — sekretariat oraz pokój pełnomocnika
-2 pokoje dla pracowników dydaktycznych
-2 pokoje konsultacyjne
-pomieszczenie małej gastronomii.
Ponadto w wyniku prac adaptacyjnych powstała infrastruktura zewnętrzna tj.:
- elewacja zewnętrzna budynku
- parking
- nowa winda na potrzeby osób niepełnosprawnych
-zabezpieczenie obiektu : kompleksowa instalacja alarmowa, telewizja przemysłowa — monitorująca budynek
Przy adaptacji budynku uwzględniono wymagania architektoniczne związane z potrzebami osób niepełnosprawnych.
Projekt adaptacji budynku pokopalnianego dla potrzeb wyższej uczelni jest jednym z integralnych elementów kompleksowej koncepcji rewitalizacji obszaru byłej KWK Niwka- Modrzejów, która zakłada utworzenie na ww. terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego (SPNT).Uczelnie mogą stanowić ważny element zaplecza naukowego — badawczego dla tworzonego Parku, dającego możliwość wykorzystania lokalnego potencjału naukowo badawczego, ożywienia gospodarczego i zagospodarowania zbędnego majątku byłej kopalni oraz podniesienia konkurencyjności regionu. Tym sposobem w zdegradowanej dzielnicy o wyjątkowo wysokim poziomie bezrobocia zostały stworzone warunki lokalowe i infrastrukturalne dla działalności gospodarczej. Obecnie budynek jest wykorzystywany przez 2 uczelnie wyższe – Wyższą Szkołę Inżynierii Bezpieczeństwa i Ekologii oraz Wyższą Szkołę Medyczną.