Opis sytuacji przed realizacją projektu
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach powstała w 2001 roku z przekształcenia katowickiej filii ASP w Krakowie i przejęła jej majątek, w tym nieruchomości: budynek przy ul. Raciborskiej 37 i możliwość użytkowania części budynku przy ul. Dąbrówki 9. Obydwa obiekty, tak z uwagi na lokalizację, jak i specyfikę rozwiązań architektonicznych, utrudniały organizację procesu dydaktycznego, uniemożliwiając intensywny rozwój uczelni. Dzięki staraniom władz Uczelni i przychylności władz administracji państwowej i samorządowej, w listopadzie 2002r. Akademia otrzymała od Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Prezydenta Miasta Katowice, nieruchomość po dawnych koszarach przy ul. Koszarowej 17. Na potrzeby prac remontowych, prowadzonych w miarę posiadanych środków własnych oraz pozyskanych z innych źródeł – głównie gminy Katowice, została ona podzielona na dwie części. Połowa budynku została wyremontowana i oddana w 2004 (II piętro) i 2005 (parter i I piętro) roku do użytkowania. Wnioskiem o dofinansowanie objęta została druga część budynku tj. parter, I i II piętro pozostałej części budynku, piwnice oraz III piętro i poddasze całego budynku. Po adaptacji budynku, obok pracowni i sal wykładowych, znalazły się też biura, a przede wszystkim biblioteka Uczelni oraz przestrzeń do prezentacji multimedialnych, wystaw i wernisaży.
Opis projektu
Zrealizowana inwestycja pn. „Adaptacja budynku powojskowego przy ul. Koszarowej 17 dla potrzeb ASP w Katowicach” była projektem infrastrukturalnym, o bardzo wyjątkowej specyfice. W wyniku realizacji projektu zaadaptowano powierzchnię użytkową 3650 m2. Pomieszczenia budynku zostały zaadaptowane w sposób umożliwiający sprawną organizację procesu dydaktycznego oraz urządzenie sal wykładowych, pracowni oraz infrastruktury niezbędnej do zapewnienia komfortu studiowania i pracy. Wyremontowane i zaadaptowane na potrzeby Akademii przestrzenie starego budynku powojskowego umożliwiły zmianę jego dotychczasowej funkcji w kierunku zapewnienia wysokiej jakości usług edukacyjnych i kulturalnych.
Działania społeczne związane z projektem:
- Polepszenie stanu regionalnej infrastruktury edukacyjnej – zwiększenie możliwości edukacyjnych społeczeństwa - Wzrost poziomu uczestnictwa społeczeństwa w kulturze - Zwiększenie dostępu do szkolnictwa artystycznego, dóbr kultury, szczególnie dla osób z terenu aglomeracji górnośląskiej - Pełne przystosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych |