Opis sytuacji przed realizacją projektu:
Budynek Ratusza w Łaziskach Górnych przy Placu Ratuszowym 1 wzniesiony został w 1927 roku. Wybudowano go w nowoczesnym stylu funkcjonalistycznym. Budynek usytuowany jest w centrum miasta przy skrzyżowaniu ulic: Dworcowej i Orzeskiej z fasadą skierowaną na północny wschód. Składa się z trzech brył – dwóch prostopadłościennych skrzydeł ustawionych pod kątem rozwartym, połączonych sektorem wejściowym z dominującą wieżą. Skrzydła są dwukondygnacyjne, podpiwniczone. Budynek pokryty jest oddzielnymi czterospadowymi dachami, krytymi dachówką ceramiczną. Fasada jest czteroosiowa i łączy się z wieżą, prowadzącą do drugiej części Ratusza.
Brak generalnego remontu budynku Ratusza od czasu jego odbudowy /w 1945 roku/ spowodował wyniszczenie stolarki okiennej, tynków wewnętrznych, posadzek, a także wszystkich instalacji. Zły stan techniczny budynku - wilgoć i zagrzybienie ścian w piwnicach, brak izolacji strychu, brak schodów na strych i na strychu oraz zagrzybienie dachu i stropu drewnianego na strychu powodowało konieczność jego rewitalizacji.
Opis projektu:
W ramach Rewitalizacji zabytkowego budynku Ratusza wykonano kapitalny remont budynku, poprzez co został zatrzymany procesu dewastacji jednego z najwartościowszych zabytków miasta.
Prace remontowe pod nadzorem Konserwatora Zabytków objęły wszystkie kondygnacje budynku. Remont piwnic obejmował między innymi prace demontażowe, skucie i wykonanie nowych tynków, wymianę stolarki okiennej, remont schodów, pomalowanie ścian. Na piętrze budynku Ratusza wykonane prace remontowe to: odnowa Sali Posiedzeń, wymiana stolarki okiennej, odnowa sufitów, wymiana i uzupełnienie oświetlenia, pomalowanie ścian. Remont strychu objął: wymianę schodów, wykonanie podłogi, konserwację konstrukcji dachu i stropu drewnianego, pomalowanie ścian i sufitów. Ponadto w celu podniesienia atrakcyjności zewnętrznej zabytkowego budynku Ratusza wykonano nową elewację z ociepleniem ścian. Rewitalizacja oraz przebudowa zabytkowego Ratusza w Łaziskach Górnych bez wątpienia przyczyniła się do ochrony i zachowania materialnego dziedzictwa kulturowego, co wskazuje na ponadlokalny zasięg projektu. Atrakcyjny wygląd ścisłego centrum miasta, więc i jego głównego punktu – Ratusza przyczynia się do wzrostu atrakcyjności miasta pod względem turystycznym. Uwidocznienie funkcji turystycznej miasta powoduje rozwój regionalnej bazy ekonomicznej. Projekt ten jest modelowym przykładem prawidłowo przeprowadzonej rewitalizacji obiektu zabytkowego.
|