Opis sytuacji przed projektem
Kompleks Starego Zamku i Parku Habsburgów jest jednym z najcenniejszych zabytków naszego regionu. Ostatni raz remontowany był przez Arcyksięcia Karola Stefana Habsburga ok. 1850r. Z uwagi na katastrofalny stan techniczny obiektu, zagrażający bezpieczeństwu mieszkańców i zwiedzających konieczne było przeprowadzenie remontów obiektów stajni cugowej i wozowni, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Zamku. Widoczna była dysproporcja estetyczna pomiędzy zrewitalizowanym Starym Zamkiem a zaniedbanymi oficynami zamkowymi, gdzie mieściła się stajnia i wozownia zamkowa. Zły stan techniczny tych zabudowań zmusił miasto do usunięcia z zamkowego parku koni i ptactwa parkowego, które były nieodłącznym elementem jego tradycji kulturowej. Znacznie obniżyło to atrakcyjność kulturalną obiektu, gdyż przejazdy bryczką po parku połączone ze zwiedzaniem cieszyły się wcześniej ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Rewitalizacja i zagospodarowanie kulturalne oficyn zamkowych było konieczne dla ochrony dziedzictwa kulturowego Żywca i warunkowało pełne wykorzystanie potencjału kulturowego kompleksu Starego Zamku i Parku Habsburgów. Skromne powierzchnie wystawiennicze ograniczały możliwość ekspozycji bogatych zbiorów historycznych Muzeum Miejskiego w Żywcu, co utrudniało mieszkańcom i turystom dostęp do dóbr kultury.
Opis projektu
Projekt realizowany był na terenie kompleksu Starego Zamku i Parku Habsburgów w Żywcu. Realizacja zadania dotyczyła rewitalizacji i zagospodarowania kulturalnego kompleksu Starego Zamku i Parku Habsburgów w Żywcu, swoim zakresem obejmowała budowę nowej stajni na terenie Parku Habsburgów oraz remont i adaptację zabytkowego budynku stajni cugowej i wozowni znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Zamku. Adaptacja oficyn zamkowych pozwoliła na zagospodarowanie dodatkowych 836m2 powierzchni ekspozycji bogatych zbiorów historycznych Muzeum Miejskiego w Żywcu. Po zakończeniu prac remontowych i adaptacyjnych polegających m.in. na robotach remontowo – konserwatorskich i instalacyjnych, budynek stajni cugowej zaadaptowany został na potrzeby Muzeum Łowiectwa i Powozów w którym wystawione zostały m.in. eksponaty z kolekcji Habsburgów, zaś budynek wozowni zaadaptowany został na potrzeby Izby Regionalnej, w której wystawione zostały eksponaty związane z garncarstwem, tkactwem, kowalstwem, zabawką ludową. Budowa nowej stajni pozwoliła na ponowne wprowadzenie do parku koni i innych zwierząt, które wyprowadzono z parku ze względu zły stan techniczny obiektów oficyn zamkowych. Budynek nowej stajni w którym znajduje się tzw. mini zoo cieszy się ogromnym powodzeniem zwłaszcza wśród najmłodszych zwiedzających. Nastąpił znaczny wzrost liczby osób odwiedzających Muzeum Miejskie w Żywcu. W wyniku powyższych działań, uatrakcyjniona została oferta kulturalno – turystyczna Miasta Żywiec poprzez wzbogacenie oferty Muzeum Miejskiego o dwie w/w ekspozycje, a w rezultacie o trzy nowe oferty programowe.
Działania społeczne powiązane z projektem
Realizacja projektu przyczyniła się do rozwoju istniejących lub przygotowania nowych wydarzeń kulturalnych. Przyczyniła się bezpośrednio do podniesienia atrakcyjności turystycznej miasta Żywca.
|