Opis sytuacji przed realizacją projektu:
Budynek starej konduktorowni pochodzący z II poł. XIX w. jest pozostałością kompleksu obiektów starego dworca kolei warszawsko-wiedeńskiej, od 1846 r łączącej Częstochowę z Warszawą. Obiekt swoja formą oddawał styl architektury przemysłowej nawiązującej do neogotyku. Po wyburzeniu starego dwora obiekt stał niewykorzystany popadając w ruinę. Projekt odrestaurowania wiązał się z wizją przeznaczenia obiektu poprzemysłowego na galerię sztuki współczesnej prowadzonej przez Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. Stąd dążenie by przy odtworzeniu i zachowaniu walorów starej architektury poprzemysłowej uzyskać nowoczesne wnętrza wystawowe oraz sale umożliwiającą organizację koncertów i prezentacji teatralnych.
Opis projektu:
W ramach realizacji zadania wykonano zakres prac: - roboty ogólnobudowlane - przebudowa wnętrza budynku polegająca na adaptacji istniejącego budynku na potrzeby nowego użytkownika, w tym: roboty wyburzeniowe, wykonanie nowych izolacji przeciwwilgociowych, termicznych, skucie tynków, odgrzybienie ścian, nadmurówki ścian, wykonanie tynków renowacyjnych, oczyszczenie i zabezpieczenie elewacji budynku, wymiana stropów drewnianych na stopy WPS na belkach stalowych, wykonanie schodów wewnętrznych i zewnętrznych, dobudowanie nowego wejścia do budynku, wykonanie toalet, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana dachu – konstrukcja i pokrycie oraz obróbki blacharskie, wybudowanie tarasu, dostosowanie budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych, - roboty instalacyjne – wymiana wszystkich instalacji w tym elektrycznej, wod.-kan., wymiana instalacji odgromowej, wybudowanie kotłowni gazowej i instalacji c.o. z ogrzewaniem podłogowym głównej sali wystawowej, wyposażenie budynku w systemy ochrony przeciwpożarowej, napadu i włamania, - zagospodarowanie terenu – wykonanie ogrodzenia, dojścia do budynku, parkingu.
Działania społeczne związane z projektem:
Siedziba Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych działającego na rzecz krzewienia sztuk pięknych oraz innych rodzajów sztuki.
Celem Towarzystwa jest: 1) popularyzacja w społeczeństwie dokonań artystów w dziedzinie kultury i sztuki; 2) integrowanie działalności artystów i miłośników kultury na rzecz krzewienia sztuk pięknych, muzyki, literatury, filmu oraz innych dyscyplin twórczych; 3) przywracanie tradycji mecenatu artystycznego; 4) angażowanie grup społecznych na rzecz kultury i sztuki; 5) działalność edukacyjna i promocyjna na rzecz sztuki współczesnej; 6) wychowanie i edukacja dzieci i młodzieży w zakresie kultury i sztuki; 7) utworzenie Regionalnej Kolekcji Sztuki Współczesnej; 8) utworzenie Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesności.
|