Opis sytuacji przed realizacją projektu:
Budynek Pawilonu B zbudowany został około 1908r według projektu Konstantego Jakimowicza jako tzw. spichlerz polski na Wystawę Przemysłowo-Rolniczą. Budynek zaprojektowany został w konwencji modernistycznej z elementami neobaroku, na rzucie dwóch prostokątów, jako obiekt parterowy z częścią piętra w postaci antresoli, z poddaszem nieużytkowym, nakryty dachem trzyspadowym z fasadą wejściową zamkniętą neobarokową attyką. W drugiej połowie XX wieku w budynku dokonano remontu, w wyniku którego został on otynkowany tynkiem cementowo-wapiennym oraz zostało wymienione poszycie dachu z ceramicznego na blachę ocynkowaną, zdemontowano również dachówki z attyki wejściowej zastępując je obróbkami blacharskimi. Budynek Muzeum Kopalnictwa wybudowany został jako replika kopalni rud żelaza. W podziemiach znajdują się dwa korytarze podłużne północny i południowy oraz dwa korytarze poprzeczne, wschodni i zachodni. Pomiędzy korytarzami znajduje się replika wyrobiska ścianowego z urządzeniem załadowującym urobek na taśmociąg; sala ekspozycyjna duża, w której wystawiane są akcesoria urządzeń i narzędzi górniczych; sala ekspozycyjna mała, w której znajduje się replika stacji pomp; replika filaru eksploatacyjnego z XIX wieku; atrapa rozdzielni elektrycznej kopalni oraz winda górnicza. W korytarzach na posadzce ułożono tory na pokładach drewnianych obsypanych żwirem. Na torach ustawione są wagoniki i lokomotywy kolejki podziemnej. Budynki zlokalizowane są na terenie Parków Podjasnogórskich uznanych za pomnik historii i znajdują się pod szczególną ochroną konserwatorską. Ponadto obiekty te wchodzą w skład Układu urbanistycznego miasta Częstochowy A/39/76, który obejmuje dawne założenia miejskie starej Częstochowy i Częstochówki w granicach wyznaczających historyczny układ urbanistyczny – z uwagi na jego znaczenie dla dziedzictwa i rozwoju kulturalnego dla wartości naukowej i historycznej.
Opis projektu:
Przedmiotem inwestycji była przebudowa i remont budynku Pawilonu Wystawowego B z przeznaczeniem na funkcje muzealno-administracyjne oraz odtworzenie podziemnej repliki kopalni rud pokazującej osiągnięcia górnictwa na terenie częstochowskim, eksponaty narzędzi i urządzeń górniczych. A. Pawilon Wystawowy B: - przeprowadzono remont i konserwację murów z kamienia wraz z wykonaniem drenażu izolacją poziomą przez iniekcję izolacji poziomej oraz ocieplenie murów od wewnątrz folią bąbelkową z aluminium, - wykonano remont i konserwację stropów istniejących i więźby dachowej, zmieniono pokrycie dachu z blachy ocynkowanej na dachówkę, - przebudowano schody klatki schodowej na I piętro wraz z minowaniem murów zewnętrznych i wzmocnieniem murów oporowych, - przebudowano część wejściową z nowymi stropami i pomieszczeniami administracyjnymi, socjalnymi i technicznymi, - wykonano nowe okna drewniane i drzwi z kratami kutymi, - odtworzono detale architektoniczne oraz bonie, - wykonano instalację elektryczno-energetyczną i oświetleniową, - wykonano instalację c.o., grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe, - wykonano kotłownię z przyłączem na gaz ziemny, - wykonano instalację wentylacji mechanicznej z wentylatornią oraz nawiewem ciepłego powietrza z rekuperacją i nawilżaniem, - wykonano instalację teletechniczną, komputerową, automatyczną sygnalizację pożaru oraz napadu i włamania. B. Budynek Muzeum Kopalnictwa: - remont istniejących pomieszczeń polegający na tynkowaniu, malowaniu, wykonaniu posadzek i wymianie klińca i podkładów torowych oraz udostępnienie części kopalni dla osób niepełnosprawnych, - odtworzenie wystroju repliki kopalni w korytarzu południowym i klatce schodowej, wyrobisku ściennym tzw. filarze eksploatacyjnym, - wykonano instalację wentylacji nawiewno-wywiewnej, - wykonano instalację automatycznej sygnalizacji pożaru, włamania i napadu. W części naziemnej: - wykonano nową obudowę wejścia dla osób niepełnosprawnych i wyjścia ewakuacyjnego (żelbetowa pokrywa dachem odwróconym tzw. Zielonym), - wykonano odwodnienie terenu polegające na odpowiednim wyprofilowaniu terenu oraz wykonaniu drenażu i opaski odwodnienia liniowego, - remont płyty stropowej, murów zewnętrznych i wewnętrznych oraz wykonano izolację paroszczelną i przeciwwilgociową i termiczną, - położono nową nawierzchnię z kostki granitowej, bazaltowej i płyt granitowych na stropie, na terenie przyległych alejek remontowanych i projektowanych oraz schodach terenowych, - zamontowano oświetlenie zewnętrzne – latarnie, - wykonano elementy małej architektury – ławki, donice, pergole, - urządzono teren – polegało to na niwelacji, obsadzeniu krzewami oraz zasianiu trawy.
Działania społeczne związane z projektem:
Eksponaty zgromadzone w kopalni rud żelaza przedstawiają dalszą i bliższą historię górnictwa rud żelaza w okręgu. Pierwsza część wystawy przedstawia minerały. W gablotach pokazano rudy żelaza w różnych występujących w kraju odmianach i formach. Podziwiać również można skamieniałe stworzenia morskie okresu jurajskiego. Część ekspozycji przedstawiająca transport pionowy rozpoczyna się tuż za figurą św. Barbary, patronki górników. Natomiast na torowisku kopalni ustawiono ekspozycje transportu poziomego. Kolejny fragment wystawy ukazuje drążenie chodnika udostępniającego złoża i pracę w wyrobisku ścianowym.
|