Opis sytuacji przed realizacją projektu:
Budynek Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Łagiewnickiej 15 w Bytomiu składa się z dwóch segmentów: A i B. Segment B był nieużytkowany, zaniedbany, wymagał wykonania kapitalnego remontu.
Opis projektu:
Przedmiotem projektu było utworzenie na potrzeby społeczności lokalnej Centrum Kariery Zawodowej przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Bytomiu i adaptacja na ten cel części budynku – segmentu B. Projekt zakładał wykonanie prac remontowo-budowlanych i instalacyjnych, przy jednoczesnym nadaniu budynkowi nowoczesnej i atrakcyjnej formy architektonicznej, nawiązującej do architektury budynku głównego. Jednak ważniejsza od przeprowadzonych prac budowlanych i modernizacji jest nowa funkcja, jaką zyskał obiekt. Utworzenie CKZ umożliwia mieszkańcom Bytomia i powiatów ościennych łatwiejszy dostęp do specjalistycznej informacji oraz ofert pracy. CKZ w swoim założeniu pomaga osobom zainteresowanym w podnoszeniu kluczowych umiejętności zawodowych, które mogą przyczynić się do bardziej efektywnego poszukiwania pracy. Porady z zakresu komunikowania się, rozwiązywania problemów, umiejętności pracy w grupie, asertywności, autoprezentacja, usługi biurowe, poradnictwo z zakresu pisania CV, listu motywacyjnego to część usług, jakie oferuje CKZ. Ponadto Centrum oferuje dostęp do Internetu (Sala Informacji Zawodowej) oraz bazy regionalnych podmiotów gospodarczych ułatwiając kontakt z potencjalnym pracodawcą. Projekt ma na celu podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej i rozwój warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, a poprzez to tworzenie nowych miejsc pracy w Bytomiu.
Poprawa bytu i sytuacji społeczno-ekonomicznej rodzin zamieszkujących Bytom i powiaty ościenne. Reintegracja zawodowa osób długotrwale bezrobotnych, rozwijanie nowych umiejętności w poszukiwaniu pracy, zwiększenie dostępu do informacji poprzez korzystanie z usług informacji prawnej, gospodarczej i zawodowej. Centrum Kariery Zawodowej pełni funkcje w zakresie integracji społecznej szczególnie poprzez usługi w zakresie: a) kształcenia umiejętności pozwalających na pełnienie ról społecznych i osiąganie pozycji społecznych dostępnych osobom nie podlegającym wykluczeniu społecznemu, b) nabywania umiejętności zawodowych oraz przyuczenia do zawodu, przekwalifikowania lub podwyższenia kwalifikacji zawodowych, c) nauki planowania życia i zaspokajania potrzeb własnym staraniem, zwłaszcza przez możliwość osiągnięcia własnych dochodów przez zatrudnienie lub działalność gospodarczą. Centrum Kariery zawodowej nastawione jest także na wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie usług szeroko rozumianej informacji gospodarczej (m. in. baza podmiotów gospodarczych, informacji na temat planowanych inwestycji w mieście i regionie, informacji o miejskich i regionalnych instytucjach wspierania przedsiębiorstw, pomoc w samozatrudnieniu, pomoc przy tworzeniu biznesplanów, poradnictwo w zakresie właściwego wyboru formy działalności gospodarczej).
Działania społeczne związane z projektem:
Centrum Kariery Zawodowej jest jednym z pierwszych w regionie, jeśli nie w kraju, ośrodkiem o tak szerokim spektrum wsparcia dla osób bezrobotnych, w tym bezrobotnych długotrwale oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
|